Rabu, 27 April 2016

Wprawdzie głazy ogrodzenie te pochodzą z odmiennych epok oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak iż nieraz ma��o biegłym okiem trudno je rozróżnić.

Chociaż kamienie ogrodzenia te pochodzą z odmiennych epok oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak że nieraz mało biegłym okiem trudno je odróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym barwom, banalnej obróbce a także stosunkowo atrakcyjnej zapłacie. Występują w wielu terenach Polski – piaskowiec najłatwiej wykopać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach a także Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i również w Górach Świętokrzyskich. Ów materiał ogrodzeniowy pozyskuje się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym rozdrabnia lub wstępnie ociosuje, rozparcelowuje na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką a następnie wysyła do miejsca budowy sztachety z plastiku na ogrodzenie i furtę ze sztachet. Używany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak scalony lepiszczem piach, jakiego ziarna nie przekraczają 2mm średnicy. Jak lepiszczem jest np. krzemionka, tytułujemy go krzemionkowym (kwarcyt), jak związki wapnia -wapnistym. Prócz podstawy zlepiających występują tam także pozostałe domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim zmienia się zabarwienie skał na sztachety PCV na plot i bramkę sztachetowa, przybierają one wtenczas wielorakie odcienie czerwieni, brązu a także zieleni. W naturze zestawione są w warstwy o przeróżnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak pokaźnych złóż kroi się największe bloki, używane później np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte bloki skalne można również siekać na sześciany o symetrycznych zarysach, używane potem w budownictwie (również na ogrodzenia). Wolno też je dzielić przy pomocy specjalistycznych klinów i dłut na małe, nierównych obrysów kawałeczki. Służą do układania powierzchni ścieżek a także konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne sztachety PCV z Zduńskiej Woli używa się także wapienie - skały aluwialne, powstałe z zebranych na dnie mórz i jezior resztek organizmów żywych, najczęściej muszli małż a także ślimaków.

Zazwyczaj są w większym stopniu miękkie niż piaskowce, a przez to łatwiejsze w obróbce, lecz dodatkowo mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z archaicznych epok geologicznych są twardsze, można je nawet polerować zachwalane na balaski z PCV na plot i furtkę ze sztachet. Nadają się jednak głównie do wykorzystywania wewnątrz, bowiem poddawane działaniu warunków atmosferycznych szybko tracą połysk. Wapienie wolno wykorzystać do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki a także dojazdy, do urządzania ogrodów skalnych. Na Lubelszczyźnie stosuje się je również do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najlepiej przydają się piaskowce krzemionkowe, jako że są odporniejsze na ścieranie niż np. Wapienie.

W zależności od stylu skweru a także własnych upodobań forma kamiennych tafel może być wieloraki – od łamanych, nierównych, aż po prosto przyciętych prostokątów względnie kwadratów. Murki oraz sztacheta z plastiku na ogrodzenie i bramkę ze sztachetek wznosi się z kamieni różnego zarysu, ułożonych na kamiennym bądź betonowym fundamencie. Jeśli płot powstaje spośród kafli o nierównych konturach, wypada je adekwatnie dobierać tzn. tak, ażeby forma każdego kolejnego łączył się z poprzedzającym. Ażeby takie płot było stabilne jego grubość powinna wynosić 50-70 cm. Większe luki w środku wolno dopełniać zaprawą cementową oraz gruzem. Płot z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się równie jak z cegły bądź pustaków. Piaskowce oraz wapienie zdołamy wykorzystać też do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych oraz innych elementów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce wykorzystywane do konstrukcji ogrodzenia należą do skał mało wytrzymałych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca i ujemnych temperatur w mgnieniu oka niszczeją i nabierają ciemnego koloru. Bez trudu porastają też mchem oraz wodorostami. Można to uniemożliwić pokrywając powierzchnię ogrodzenia względnie rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie próbujmy ścierać kurzu z nawierzchni ogrodzenia Poznań szorstkimi narzędziami np. drucianą szczotką, ponieważ na kamieniu mogą utrzymywać się mocne rysy. Wyspecjalizowane fabryki sprzątają kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości automatycznego zmywania ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeżeli jednak potrzebujemy, by głazy na ogrodzeniu migiem wyglądały na stare, nie możemy ich niczym ochraniać ani czyścić.

Tidak ada komentar:

Posting Komentar