Jumat, 22 April 2016

Nic mocno nie zaznaczy linii trawnika ewentualnie kwietnika jak niskie żywe ogrodzenie.

Niezmiernie wysokie, bo prawie dwumetrowe ogrodzenie stanowi barierę nie do pokonania , a w razie potrzeby zasłania okoliczne budynki a także ulice. Żeby otworzyć taki plot rośliny zasadzamy naokoło krawędzi posesji. Jeśli mamy dużo miejsca, w najwyższym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju prostym, np. z leszczyny, która dodatkowo dostarcza orzeszki. Jeśli chcemy ażeby nasze żywe ogrodzenie było bardzo strzeliste a przy okazji cienkie to w cieniu wolno je uformować z brzostu powszechnego, grabu powszechnego względnie klonu polnego. Pamiętajmy niemniej jednak, że w momencie gdy rośliny nas przewyższa, ich obcinanie może być kłopotliwe.

Nic dobrze nie podkreśli projektu trawy względnie kwiatów jak małe żywe plot.

W miejscu zacienionym, gdzie zarówno trawa, jak i rabaty często nie chcą satysfakcjonująco rosnąc w przydzielonych grządkach, małe krzewy umieją utrzymać naturalne bogactwo w wyznaczonym miejscu albo osłonią gołe place gleby. Porządnie przycięty miniaturowy żywopłot już sam notabene wystarczy za dekoracje ogródka. Na zielone parkany nadaje się porzeczka alpejska i bukszpan. Na wiosnę wyłącznie ploty kształtowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych gałązkach, jakich się już nie obcina), nie tak obficie jak na słońcu, lecz przecież w mrocznych zaułkach każdy kwiat jest widoczny. Jesienią zaś przystrajają je małe jabłuszka, jakie wolno przerobić na konfitury.

Niskie względnie postawne roślinne ogrodzenia można uzyskać z krzewów iglastych.

Na nieszczęście, drzewa z tej grupy często są dużo bardziej kosztowne niż odmiany liściaste. Z nich najlepiej wytrzymuje miejsce zacienione cis zwyczajny. Przeważnie szeroko się rozrasta oraz trzeba go redukować, przecież jego zmianę Cis wolno odłożyć pojedynczo.Będzie błyskawicznie rósł zaś ochroni kolumnowy kształt.

Gdyby wasz zakamarek jest nader ciemny, należałoby aby żywy częstokół rozświetlić kolorowymi skazami. Niektóre spośród cienioznośnych klasów maja zmiany o jasnych ewentualnie pstrych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr trywialny Aureum zasną dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co prawdziwość ich jasne barwy są w najwyższym stopniu ekspresyjne w słońcu, mimo to nawet w chłodzie liście ostają dosyć jasne, jakby oświetlone promieniami.

Tidak ada komentar:

Posting Komentar